مقایسه مدارس

مقایسه
You can only compare 4 properties, any new property added will replace the first one from the comparison.

اخبار

زنگ مهر استانی در هنرستان دخترانه سلماسی مدرسه جو جستجوی مدارس هنرستانی‌ها بیش از 1400 ساعت مهارت در طول سه سال می‌آموزند هنرستانی‌ها بیش از 1400 ساعت مهارت در طول سه سال می‌آموزند                                                          1 1000x720

هنرستانی‌ها بیش از 1400 ساعت مهارت در طول سه سال می‌آموزند

مدرسه جو جستجوی مدارس :مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش‌وپرورش با اعلام اینکه هنرستانی‌ها بیش از1400 ساعت مهارت در طول سه سال می‌آموزند، گفت: در همایش سراسری پنجه‌های کارآمد- سربازان ماهر از 100 دانش‌آموز توانمند و برگزیده آموزش‌وپرورش تقدیر می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش، سید مصطفی آذرکیش در نشست خبری با اصحاب رسانه مربوط به همایشسراسری پنجه‌های کارآمد-سربازان ماهر، اظهارکرد: وزارت آموزش‌وپرورش به‌عنوان مهم‌ترین نهاد رسمی تربیت و قوام‌بخش فرهنگ عمومی با همکاری نهادهای مختلف برای توانمندسازی دانش‌آموزان اقدام می‌کند.

وی افزود: یکی از تکالیفی که در قوانین بالادستی برای تعلیم و تربیت عمومی وجود دارد، مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی و دولتی و غیردولتی در اجرای سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش است

آذر کیش با اشاره به شعار همایش، تصریح کرد: آنچه برای همایش انتخاب‌شده برگرفته از فرمایش مقام معظم رهبری است که فرمودند ما به علم احتیاج داریم، اما به پنجه‌ کارآمد هم احتیاج داریم.

وی بابیان اینکه گستره عظیم آموزش‌وپرورش بیش از 40 میلیون مخاطب دارد، گفت: این موضوع اهمیت سازمان را در بسترسازی مهارت نشان می‌‌دهد چراکه حدود 14 میلیون دانش‌آموز به همراه پدر و مادر و بیش از 900 هزار فرهنگی جمعیت 40 میلیونی مخاطب آموزش‌وپرورش است.

مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش به انعقاد تفاهم‌نامه بین آموزش‌وپرورش و ستاد کل نیروهای مسلح پرداخت و گفت: فرایند مهارت‌آموزی در آموزش‌وپرورش در سه حوزه تعریف‌شده است، در حوزه تخصصی و نیمه تخصصی که به هنرستان‌ها برمی‌گردد؛ 7 هزار و 100 هنرستان فنی و حرفه‌ای و کاردانش با 945هزار هنرجو در 203 رشته مهارتی که زمینه‌های صنعت، خدمات و کشاورزی را پوشش می‌دهند ازجمله حوزه‌های اول مهارت‌آموزی است؛ 63 درصد از 945 هزار نفر پسر هستند و 180 هزار نفر از این جمعیت در پایه دوازدهم تحصیل می‌کنند که یا وارد دانشگاه می‌شوند یا وارد سربازی

آذر کیش در ادامه اضافه کرد: این افراد بیش از1400 ساعت مهارت را در طول سه سال آموخته‌اند و زمانی که به‌طور مستقیم و یا غیرمستقیم وارد سربازی شوند سه سال آموزش مهارت‌آموزی خود را کسب کرد‌ه‌اند.

وی بابیان اینکه مهم‌ترین واصلی‌ترین اولویت وزارت آموزش‌وپرورش، مهارت‌آموزی دانش‌آموزان در تمام دوره‌های تحصیلی است، گفت: آموزش‌وپرورش همکاری و همراهی خوبی در برنامه‌ریزی با ستاد کل در اجرای این سیاست ملی دارد و در کنار آموزش‌های هنرستانی،‌ درس کار و فناوری و درس فرهنگ و هنر را از دوره ابتدایی وارد مجموعه دروس اصلی دانش‌آموزان کرده است.

آذرکیش خاطرنشان کرد:بیش از30 پودمان درپایه‌های ششم، هفتم،‌ هشتم و نهم دراین راستا آموزش می‌بینند؛ همچنین درس کارآفرینی در دوره دوم متوسطه نیز تدریس می‌شود که نشان از توسعه آموزش‌های مهارتی دارد و بیش از 3 میلیون دانش‌آموز درس کارآفرینی و فرهنگ و هنر را آموزش می‌بینند.

مدیرکل دفترآموزش‌های کاردانش با اشاره به پروژه‌های تکمیل مهارتی، اظهارکرد: تعمیق یادگیری در مهارت‌های مختلف ازجمله دیگر برنامه‌های آموزش‌وپرورش است که ایران مهارت ازجمله آن‌ها است؛ برای دانش‌آموزان متوسطه اول که حدود 21 درصد دانش‌آموزان را با 440هزار نفر تشکیل می‌دهند در قالب 237 پودمان آموزش مهارتی تعیین و اجرا می‌شود؛ همچنین طرح خوداتکایی در شبانه‌روزی‌ها با هدف غنی‌سازی اوقات فراغت و مهارت‌آموزی دانش‌آموزان در حال انجام است.

آذرکیش به برگزاری جشنواره‌های مختلف و مسابقات علمی و مهارتی  اشاره کرد و گفت: تعداد 100 نفر از دانش‌آموزانی که از برترین‌های مسابقات هستند در همایش سراسری پنجه‌های کارآمد – سربازان ماهر تقدیر می‌شوند. این افراد برگزیدگان المپیاد شایستگی محور، جشنواره‌ مهارت‌های هنری، جشنواره فرهنگی-هنری، مسابقات علمی و عملی و علمی کاربردی هستند که در مرحله کشوری حائز رتبه‌ شده‌اند.

وی در پایان گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه تعداد دانش‌آ‌موزان محصل در هنرستان‌ها باید 50 درصد کل دانش‌آموزان دوره متوسطه باشد که هم‌اکنون این تعداد 35 درصد است. در سال‌های گذشته 600 هزار دانش‌آموز در هنرستان بودند و هم‌اکنون 945 هزار نفر در هنرستان‌ها مشغول به تحصیل و هنرآموزی هستند.

بشتر ببینید
آزمون درسی ورودی مدرسه‌های استعداد درخشان حذف می‌شود