اخبار

وزیر آموزش وپرورش - مدرسه جو- جستچوی مدارس مشهد

ضرورت حفظ امنیت و سلامت مدرسه/ ورود بدون اخذ مجوز به مدرسه ممنوع است

مدرسه جو – جستجوی مدارس مشهد

وزیر آموزش و پرورش در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونین و مدیران کل آموزش وپرورش استان های کشور با اشاره به اهمیت و ضرورت امنیت و سلامت مدرسه گفت: مدرسه یک محیط یاددهی-یادگیری است و ورود بدون اخذ مجوز به مدرسه ممنوع است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، عصر امروز سیدمحمد بطحایی در دومین روز از گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش وپرورش استان های کشور در اردوگاه شهید باهنر تهران با اشاره به کسب رتبه های برتر توسط آموزش و پرورش در جشنواره شهید رجایی اظهار کرد: تلاش خواهیم کرد سال آینده نیز رتبه های برتر را در این جشنواره کسب کنیم.

وی بر درک عمیق مدیران از استراتژی های نوین آموزش و پرورش تاکید و اظهار کرد: استراتژی های موجود همواره باید مورد بررسی قرار گیرد و این موضوع باید در جلساتی که تشکیل می شود، مطرح شود لذا شلوغی کار  و گرفتاری ها ممکن است ما را از استراتژی ها غافل کند و زمان را از دست بدهیم.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: تنها استراتژی آموزش وپرورش سند راهبردی تحول بنیادین است که باید به صورت همه جانبه در دستور کار قرار گیرد لذا برای اجرای آن باید برنامه های مربوط به زیر نظام ها را در دستور کار قرار دهیم.

وی اضافه کرد: تحول در مدیریت، تحول در محتوا و متن و گسترش و تعمیق استراتژی آموزش و پرورش سه برنامه راهبردی زیر نظام های سند تحول است.

عضو کابینه تدبیر وامید اظهار کرد: تحول در آموزش وپرورش  اتفاق نمی افتد  مگر اینکه مدرسه به عنوان کانون اصلی تعلیم وتربیت دچار دگرگونی شود لذا هر عاملی که باعث شود ما به سمت مدرسه محوری نرویم از موانع اجرای سند تحول است و باید حذف شود.

بشتر ببینید
معلمان چند پایه؛ ترکیب عشق، هنر و حرفه

وی ادامه داد: با هدف  ارتقا ارکان مدرسه اختیارات به مدارس تفویض می شود و به این کار مدرسه محوری گویند بنابراین تفویض اختیار به ارکان مدرسه با هدف ارتقای کیفیت ارکان مدرسه است.

بطحایی گفت: برای اجرای طرح مدرسه محوری اولین گام، اجرای طرح سنجش صلاحیت های حرفه ای مدیران و ارتقای شایستگی های آنان است، که به طور آزمایشی در سه استان اجرا  شد و نتایج بسیار خوبی را در بر داشت.

وی گفت : اگر مدیر شایسته ای داشته باشیم بیش از ۶۰درصد مشکلات مدرسه رفع می شود و صدور گواهینامه های طرح سنجش صلاحیت مدیران میزان شایستگی های مدیران را مشخص می کند.

وی ادامه داد: انتخاب و انتصاب مدیران دومین گام مدرسه محوری بود که سال قبل اجرا شد و طی آن ۳۰۰۰مدیر مدرسه انتخاب شدند.

عضو کابینه تدبیر و امید اظهار کرد: سومین گام در این زمینه نظام سنجش کیفیت مدارس است که البته سال قبل بر اساس داده های مدارس رتبه مدارس مشخص شد و در ۹حیطه عملکردی، مدرسه مورد ارزیابی قرار می گیرد تا میزان پیشرفت مدارس نسبت به سایر مدارس و نسبت به گذشته  مدرسه سنجیده شود.

وی ادامه داد: چهارمین برنامه مدرسه محوری، اصلاح نظام  تصمیم گیری و تصمیم سازی در مدارس است.

بطحایی به پنجمین گام مدرسه محوری اشاره کرد و گفت: اختصاص دو ساعت از ساعات رسمی اختصاص به آموزش مهارت ها در مدارس است.

وی با اشاره به تشریح برنامه ها اظهار کرد: برای اجرای برنامه های مذکور  و راهبری برنامه های سند تحول ستادی با نام ستاد راهبری سند تحول در سطح حوزه ستادی تشکیل و اجرای سند را پیگیری می کند. البته تعدادی از مدیران مدارس در این ستاد عضو خواهند بود و در سطح استان نیز مدیریت راهبری تشکیل و فعالیت خواهد کرد.

بشتر ببینید
رفتار برخی مدارس غیردولتی در اخذ مبالغ فراتر از قانون غیرحرفه‌ای و به‌دوراز انصاف است

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: برای  تحول در محتوا و متن، گسترش مهارت آموزی، کاهش موانع یادگیری فعال و موثر در مدارس، تقویت و ترویج رقابت های گروهی به جای فردی، طرح بازی-یادگیری  از جمله برنامه هایی است که بسیاری از ویژگی های شخصیت افراد در بازی های کودکانه ظهور و بروز می کند، لذا استفاده از وسایل بازی روش موثری در یادگیری است.

وی ادامه داد: گسترش گفتمان سازی اجتماعی و مشارکت پذیری، ساماندهی تشکل های قانونی، انتخاب دو عضو در صندوق ذخیره فرهنگیان، تولید برنامه های خاص برای دانش آموزان و مدیران، راه اندازی شبکه تعاملی و شبکه ملی ict، اطلاع رسانی و ورود به موقع به بحران ها از جمله برنامه هایی است که در راستای اجرای سند تحول در حال اجرا است.

عضو کابینه تدبیر وامید اذعان کرد: امروز توانسته ایم گفتمان نسبت به آموزش و پرورش را تغییر دهیم و این دستاورد کمی نیست، لذا کاهش غلبه بر کنکور را در یک ساله اخیر شاهد بودیم البته باید این تلاش ها ادامه یابد.

وی گفت: عواملی که به شادی بچه ها کمک می کند دائما باید توسعه یابد و در مدرسه تقویت شود.

بطحایی تاکید کرد: امنیت و سلامت دانش آموزان اولویت اول مدارس است لذا برای مواظبت از خود باید آموزش های لازم را به آنها بدهیم، تا آنها نحوه حفاظت از خود در جامعه  را  آموخته باشند.

وی با اشاره به ورود افراد متفرقه به مدراس تاکید کرد: مدرسه یک محیط یاددهی-یاددگیری است و  افراد مختلف حق ورود بدون مجوز به آن را ندارند لذا مدیران مدارس باید در این خصوص کاملا جدی عمل کنند و بدون هماهنگی با اداره متبوع از ورود افراد متفرقه به مدرسه ممانعت کنند.

بشتر ببینید
دو نکته ساده برای «آرامش کنونی» و «اطمینان آینده» در روابط والدین و فرزندان

وزیر آموزش و پرورش بر استفاده از ظرفیت های بازنشستگان فرهنگی در آموزش و پرورش تاکید و خاطرنشان کرد:  بازنشستگان در آموزش و پرورش  سرمایه ای هستند که باید از ظرفیت آنها در برنامه ها استفاده شود

قابل توجه مدیران محترم مدارس ثبت لینک پیش ثبت نام در مدرسه جو راه اندازی گردیددرخواست ثبت لینک
+