اخبار

وزیر آموزش وپرورش - نشاط و سرزندگی -مدرسه جو

اصلی‌ترین مؤلفه نشاط و سرزندگی در مدارس تربیت‌بدنی است

مدرسه جو جستجوی مدارس مشهد

وزیر آموزش‌وپرورش در مجمع عمومی سالیانه فدراسیون ورزش دانش‌آموزی مطرح کرد: اصلی‌ترین مؤلفه نشاط و سرزندگی در مدارس تربیت‌بدنی است.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، سیدمحمد بطحایی در مجمع عمومی سالیانه فدراسیون ورزش دانش‌آموزی با اشاره به دستاوردهای ورزش دانش‌آموزی، اظهار کرد: باهمت همکارانم در وزارت آموزش‌وپرورش و همراهی وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون ورزش دانش‌آموزی با تلاش‌های صورت گرفته، توانسته است سیر تکامل خودش را طی کند و دستاوردهای خوبی داشته باشد.

وی افزود: وقتی صحبت از آموزش عمومی و مدرسه می‌شود، منظور محلی است که دانش آموزان در آن زندگی کردن را تمرین کنند که چگونه در زندگی فردا در موقعیت‌های مختلف اقدام کنند و امروز تعریفی که از مدرسه می‌شود، چنین مکانی است.

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به تعریف مدرسه در سند تحول بنیادین، خاطرنشان کرد: مدرسه مکانی است که در آن باید امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی در این راستا شکل بگیرد که دانش آموزان زندگی کردن را تمرین کنند و البته در حال حاضر مدارس با وضعیت مطلوب فاصله‌دارند و یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌ها در مدرسه، بحث نشاط و سرزندگی و امید به آینده است و خستگی و کسالت اصلی‌ترین دشمن نشاط در دانش آموزان است.

بطحایی تصریح کرد: برای اینکه تاب‌آوری دانش آموزان را در شرایط سخت بالا ببریم، باید سرزندگی و نشاط را که عامل مهمی در برنامه‌های آموزشی و پرورشی در نظام آموزش عمومی است، ارتقا دهیم.

وی بابیان اینکه اصلی‌ترین مؤلفه نشاط و سرزندگی در مدارس تربیت‌بدنی است، گفت: جای تأسف است که در اخبار می‌خوانیم و مشاهده می‌کنیم که نوجوانی درگیر آسیب‌های اجتماعی می‌شود و برای پیشگیری از این حوادث باید در مدارس توجه زیادی به مؤلفه‌های نشاط که ورزش است بشود و البته این‌ها در آموزه‌های تربیت اسلامی ما وجود دارد اما به‌طور مطلوب پرداخته نمی‌شود.

بشتر ببینید
سامانه مشاهده و دریافت کد سوابق تحصیلی

وزیرآموزش‌وپرورش در ادامه افزود: رنگ لباس‌های دانش آموزان در مدارس به‌گونه‌ای تعبیه شود که نشاط را به مدارس بیاورد چراکه روانشناسی رنگ‌ها بر اثربخشی یادگیری تأثیر می‌گذارد و این‌ها حلقه‌های مفقوده‌ای است که به دلیل غفلت از آن‌ها اثر بخشی در برنامه‌های آموزشی و پرورشی کم شده است.

بطحایی عنوان کرد: رویکرد آموزش‌وپرورش، توسعه و ترویج مؤلفه‌های مؤثر نشاط و شادابی ازجمله ورزش است و خوشبختانه با تلاش همکاران در سال‌های اخیر، فرصت تربیت‌بدنی در مدارس فراهم‌شده است و باوجود همراهی وزارت ورزش باز هم نیاز است تا همکاری‌ها با آموزش‌ و پرورش بیشتر باشد تا ورزش دانش‌آموزی توسعه پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از مأموریت‌ها درآموزش‌وپرورش، ورزش قهرمانی وکشف استعدادها است، اظهار کرد: آنچه برای ما در کنار ورزش قهرمانی بسیار اهمیت دارد ورزش همگانی است و از منظر تربیتی باید نگاه به فدراسیون ورزش دانش‌آموزی با دیگر فدراسیون‌ها متفاوت باشد.

بطحایی در ادامه اضافه کرد: برای ما مهم است که دانش‌آموزانی که دارای استعدادهای ورزشی برتر هستند با نام‌آوران ورزشی در اردوهایی شرکت کنند و از اخلاق و رفتار آنان الگوبرداری کنند و انشالله بتوانیم بیش از گذشته درزمینه ورزش همگانی و قهرمانی مؤثر باشیم، همچنان که رتبه ایران در المپیک جوانان از رتبه ۲۶ در سال ۲۰۱۰ به رتبه ۷ در سال ۲۰۱۴ ارتقا پیداکرده است.

وزیر آموزش‌وپرورش در پایان گفت: با توجه به سیاست دولت در چابک سازی سازمانی به آموزش‌وپرورش اجازه داده شد که معاونت تربیت‌بدنی و سلامت هم چنان به‌عنوان یک معاونت باقی بماند و ادغامی در این شاخه از آموزش ‌و پرورش شکل نگیرد.

قابل توجه مدیران محترم مدارس ثبت لینک پیش ثبت نام در مدرسه جو راه اندازی گردیددرخواست ثبت لینک
+