مقایسه مدارس

مقایسه
You can only compare 4 properties, any new property added will replace the first one from the comparison.

اخبار

مدرسه جو -جستجوی مدارس مشهد معلمان چند پایه؛ ترکیب عشق، هنر و حرفه                         6

معلمان چند پایه؛ ترکیب عشق، هنر و حرفه

مدرسه جو -جستجوی مدارس مشهد

مدرسه جو -جستجوی مدارس مشهد

همزمان با آغاز سال تحصیلی، موجی از مباحث درخصوص مسائل و نقاط ضعف نظام آموزشی در رسانه‌ها و محافل شکل می‌گیرد.

این موج، باوجود زودگذری خود، دغدغه‌ای را در چگونگی رفع یکی از مهمترین مسائل کشور فراهم می‌آورد. درباب کمبود امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نظام آموزشی کشور و شأن، اهمیت و مصائب معلمین بسیار گفته می‌شود ولی آنچه کمتر بدان پرداخته شده، شرایط بخشی از جامعه معلمین است که با عنوان «معلمان چند پایه» شناخته می‌شوند.

خدمت‌گزارانی که در روستاها و نواحی دورافتاده، به صورت همزمان به تدریس در چند پایه تحصیلی می‌پردازند و به دور از هیاهو نقش مهمی را در اعتلای کشور بر عهده دارند.

تدریس در کلاس چندپایه، ترکیبی است از عشق، هنر و حرفه. در محیطی دورافتاده، با حداقل امکانات و با کمترین بازخورد مالی و تنها عشق و علاقه است که می‌تواند انگیزه بخش آموزگار باشد.

از طرف دیگر مراوده همزمان با چند کودک با سنین مختلف از 7 سال تا 12 سال و برنامه‌ریزی آموزش همزمان در یک بازه زمانی، هنری است ستودنی و درآخر، معلمی یک حرفه است و معلمی چند پایه یک حرفه تخصصی‌تر.

تدریس در هر پایه یک تخصص است و مدیریت و اداره یک مکان آموزشی و ایجاد انضباط در آن تخصصی دیگر. معلم چند پایه همزمان مسئولیت معلم، ناظم، مدیر، مربی بهداشت، مربی پرورشی، مشاور و حتی خدمت‌گذار را بر عهده دارد.

برنامه‌ریزی فعالیت همزمان 6 گروه کوچک، مستلزم تمرکز بالای معلم در هر روز است و این معلمان به بهترین شکل ممکن مدیریت زمان را اجرا می‌کنند.

بشتر ببینید
وزیر آموزش‌وپرورش، از اجرای طرح اصلاح ساختار و چابک سازی در استان ها پس از حوزه ستادی خبر داد.

کلاس، مشابه یک خانواده است و معلم همانند مادر یا پدری دلسوز به آموزش کودکان و ایجاد تفاهم بین آنها می‌پردازد. عدالت لسانی و مراوده‌ای آموزگار در کلاس جاری است و گاهی با مدیریت وی، آموزش پایه‌های پایین‌تر، توسط دانش‌آموزان بزرگتر صورت می‌گیرد که منجر به فراگیری بهتر و عمیق‌تر درس توسط دانش‌آموزان می‌شود.

در جامعه افراد با سنین مختلف با هم تعامل دارند، و دانش‌آموزان نحوه تعامل با سنین مختلف و ورود به جامعه را فرا می‌گیرند و این مورد را می‌توان به عنوان یک مزیت برای این کلاس‌ها برشمرد.

در این کلاس‌ها، معلم و شاگرد چند سال درکنار هم‌اند و این تعامل بلند مدت موجب تقدم پرورش بر آموزش می‌شود و معلم علاوه بر دروس آموزشی، مهارت‌های زندگی و تجربیات خود را به دانش‌آموزان منتقل می‌کند و ارتباط دوطرف فراتر از رابطه استاد شاگردی برقرار می‌شود.

با وجود تمام محاسن و زیبایی‌های درونی مدارس چند پایه اما نمی‌توان و نباید از معضلات و کمبودهای این کلاس‌ها غافل بود. آموزگاران چند پایه و دانش‌آموزانشان، بخش غیر قابل انکاری از جامعه آموزشی کشور را تشکیل می‌دهند و باید توجه ویژه‌ای را به این بخش از جامعه داشت.

در حال حاضر حدود 50 هزار آموزگار و یک میلیون دانش‌آموز در کلاس‌های چند پایه با مشکلات متعددی مواجه‌اند. کلاس‌ها اغلب در محیطی غیر استاندارد و حتی در کپر، چادر و کانکس برگزار می‌شود و اغلب امکانات آموزشی و کمک آموزشی در حد صفر و یا غیر قابل مقایسه با سایر کلاس‌ها در شهرهاست. نحوه آموزش و تسلط معلم در سطح سایر معلمان است ولی تکنولوژی آموزشی با استانداردها اختلافی چشمگیر دارد.

معلمان همانند منطقه‌ای که در آن فعالیت دارند، فراموش شده و محروم به انجام وظیفه می‌پردازند و مصائب شغلی مزیت مادی خاصی را برای آن‌ها فراهم نمی‌آورد. همچنین در بسیاری از مناطق، خانواده محصلین همراهی لازم را با معلم ندارند و معلم بار سنگین‌تری را برای فراگیری دانش‌آموزان بر دوش داشته و گاهی ترک تحصیل دانش‌آموز ضربه روحی برای معلم در پی دارد و منجر به بی انگیزگی او می‌شود.

متاسفانه نقش و جایگاه مدارس و معلمان چندپایه به خوبی در جامعه تبیین نشده و اغلب مردم با اهمیت این مدارس آشنا نیستند.

حال آن که باید توجه داشت وجود مدارس چندپایه منجر به کاهش مهاجرت، افزایش نرخ باسوادی و ارتقای دانش جامعه روستایی و عشایر شده و به نوعی، این مدارس نقش واسط و رسانه را فی‌مابین حاکمیت و این بخش از جامعه ایفا می‌کنند.

این مدارس مختص ایران یا کشورهای درحال توسعه هم نیست و بنا بر اظهار یونسکو، در بسیاری از روستاهای اروپا و ایالات متحده هم دایرند و کشف بسیاری از استعدادهای تحصیلی و ورزشی از طریق معلمان چندپایه صورت می‌گیرد.

بنابراین به مدارس و معلمان چندپایه باید توجه ویژه‌ای داشت و به جای انتقاد از این کلاس‌ها، باید به مزایا و وجوب آن‌ها توجه داشته باشیم و در جهت ارتقای آن‌ها بکوشیم. محدودیت و تنگنای مالی وزارت آموزش و پرورش بر کسی پوشیده نیست ولی می‌توان با تخصیص کارآی بودجه به این بخش و جذب مشارکت سازمان‌های داخلی و خارجی، به توسعه و رفع تنگناها پرداخت.

تجهیز و استانداردسازی کلاس‌های چندپایه و ارتقای امکانات بهداشتی، اثرات بلند مدت متعددی در ارتقای سطح سواد کشورخواهد داشت و تسهیل تدریس و امرار معاش معلمان چندپایه منتج به افزایش انگیزه آن‌ها در ایفای نقش مهمی که بر عهده دارند، می‌شود.

بشتر ببینید
سامانه ثبت‌نام پایه هفتم مدارس استعدادهای درخشان

افزایش مزایای سختی کار، تامین مسکن و وسیله ایاب و ذهاب، برگزاری دوره‌های آموزشی دوره‌ای و بخصوص توجه مسئولان به این قشر از اولویت‌های نظام آموزشی و کل حاکمیت باید قرار گیرد و البته و همواره باید به یاد داشت که تدریس در کلاس چندپایه، ترکیبی است از عشق، هنر و حرفه.

*پژوهشگر رشته مدیریت دولتی