اخبار

در مدارس فنلاند چه می‌گذرد؟(+عکس)

در مدارس فنلاند چه می‌گذرد؟(+عکس)

مدرسه جو جستجوی مدارس :در مدارس فنلاند چه می‌گذرد؟(+عکس)

بازدیدکنندگان بین المللی باید برای ورود به مدارس فنلاند هزینه بپردازند. هزینه ارائه و معرفی آموزشی ۶۸۲ یورو در ساعت و هزینه بازدید از یک مدرسه ۱۲۴۰ یورو است.

“کیفیت بالای مدارس فنلاند” موضوع گزارش روزنامه انگلیسی است که در آن به جزئیات فعالیت این مدارس پرداخته شده است.

به گزارش عصر ایران، گاردین نوشت: “فنلاندی‌ها در سیستم آموزشی انقلاب به راه انداخته و جهان را مجذوب خود کرده‌اند. هر ساله تعداد زیادی از کارشناسان، معلمان و سیاستگذاران کشورهای جهان به فنلاند رفته و تلاش دارند تا راز این موفقیت را به مدارس کشورهای خود بکشانند. این موضوع به ترندی محبوب در فنلاند تبدیل شده و کار به جایی رسیده که تور مدارس فنلاند برای خارجیان بیش از هزار یورو هزینه در بر دارد”.

روزنامه انگلیسی گاردین اضافه کرد: کمی قبل از ظهر در مدرسه‌ “لینتولاکسون” در منطقه “اسپو” در نزدیکی  هلسینکی پایتخت فنلاند، دانش‌آموزان مقاطع پائین در حال خوردن وعده میان روز خود هستند و دانش آموزان ۱۲ ساله در کلاس صنایع دستی الگوها را برش زده و پارچه‌ها را با چرخ خیاطی می‌دوزند.

 در فضای خارجی کلاس‌ها، محصلان در فضایی بزرگ بازی می‌کنند. آنها در این فضا زمین‌های بزرگ فوتبال، بسکتبال و سالن‌های ویژه کوه‌نوردی دارند.

یک دانش‌آموز پسر خطاب به مدیر مدرسه “پتری کوسیمکی” فریاد می‌زند: “پتری، آیا می‌توانیم در سال آینده دیرتر به مدرسه بیاییم؟ حدود ساعت ۱۰؟”  کوسمیکی نیز با آنها شوخی می‌کند.

 در این مدرسه همه نام کوچک یکدیگر را صدا می‌کنند.

محصلان در کلاس کاردستی مشغول برش و دوخت پارچه‌ها/ عکس: گاردین

بشتر ببینید
تعجب نکنید؛ دروغ گفتن نشانه رشد طبیعی کودکان است

درون مدارس فنلاند چه می‌گذرد؟(+عکس)

 گاردین در ادامه گزارش خود می‌نویسد: سیستم آموزشی فنلاند مورد حسادت جهان قرار دارد. اینک می‌توان دریافت که چرا تلفن‌های نوکیا، محصولات شیشه‌ای برند “لیتالا”ی فنلاند و مجموعه کتاب‌های “مومینز” به نویسندگی “توو جنسن” در فهرست مشهورترین صادرات این کشور جای می‌گیرند.

دانش آموزان این کشور دائما بیشترین امتیاز جدول‌های بین‌المللی “پیزا” را کسب می‌کنند. برنامه “بین‌المللی ارزیابی دانش آموزان” موسوم به “پیزا” PISA، امروزه یکی از شناخته شده‌ترین و معتبرترین آزمون‌های سنجش دانش و مهارت‌های دانش‌آموزان است که هر سه سال یک بار  برای محصلان ۱۵ ساله اجرا می‌شود.

مکان خوردن میان وعده و ناهار کودکان- همه چیز در مدارس فنلاند رایگان است/ عکس: گاردین

درون مدارس فنلاند چه می‌گذرد؟(+عکس)

خبرنگار گاردین پس از قدم زدن با مدیر مدرسه فنلاندی در محوطه این مدرسه توصیف جالبی ارائه می‌دهد: «کوسیمکی نوعی مدینه فاضله آموزشی را تشریح می‌کند. به اعتقاد مدیر مدرسه، “اینجا جائی است که معلمان به شکلی ویژه آموزش می‌یابند؛ قابل احترام و اعتمادند و رفاه و احترام بچه‌ها در بالاترین سطح حائز اهمیت است”».

این مدیر در مورد مدرسه‌اش گفت: در اینجا هیچ بازرسی و تفتیشی وجود ندارد. هیچ فشاری روی کودکان با توجه به توانایی‌های آنها اعمال نمی‌شود، هیچ امتحان و آزمون ملی تا ۱۸ سالگی وجود ندارد، هیچ جدولی برای مدارس ایجاد نشده و هیچ هزینه‌ای برای مدارس خصوصی پرداخت نخواهد شد.

در هفته گذشته، حزب کارگر بریتانیا نیز در کنفرانس حزبی خود متعهد شد تا به پیروی از فنلاند بررسی و سخت‌گیری‌های مدارس را حذف کند و مدارس خصوصی را نیز از بین ببرد. آنها تلاش دارند در این بخش مدارس خصوصی را با مدارس دولتی تلفیق کنند.

بشتر ببینید
سامانه مشاهده و دریافت کد سوابق تحصیلی

کلاس بحث آزاد در مدرسه/ رفاه و آرامش کودکان در کلاس‌های درس بسیار  مهم است/ عکس: گاردین

درون مدارس فنلاند چه می‌گذرد؟(+عکس)

“جرمی کوربین” رهبر حزب کارگر در بریتانیا هفته گذشته به رادیو ۴ بی‌بی‌سی گفت: در برخی از کشورها به هیچ وجه  مجوزی برای پرداخت در مدارس وجود ندارد. یکی از این کشورها فنلاند است.

اما حزب کارگر بریتانیا تنها علاقمند به سیستم آموزشی فنلاند نیست. هرساله صدها نماینده، سیاست‌گذار و معلم از سراسر جهان به هلسینکی (پایتخت فنلاند) می‌روند تا این صلح، موفقیت و شادی -در سیستم آموزشی- را به چشم ببینند. این روند چنان محبوب شده که بازدیدکنندگان بین المللی باید برای ورود به مدارس فنلاند هزینه بپردازند. هزینه ارائه و معرفی آموزشی ۶۸۲ یورو در ساعت و هزینه بازدید از یک مدرسه ۱۲۴۰ یورو است.

در هفته‌های گذشته گروه‌هایی از برزیل، چین، کره و اسرائیل به مدرسه لینتولاکسون آمده‌اند و در هفته‌های آینده افرادی از نیوزلند و لیتوانی به این مدرسه سر خواهند زد.

از طرفی تاثیر سیستم آموزشی فنلاند در حال رشد و گسترده‌ شدن در جهان است. در ماه گذشته یک مدرسه در شهر “هو شی مین” ویتنام براساس برنامه درسی و رویکرد آموزشی فنلاند و با حضور نیرو و تیم آموزشی این کشور افتتاح شد.

کوسیمکی مدیر مدرسه فنلاندی در این باره گفت: مدارس فنلاند با بودجه‌ای بالا و براساس اصل “فرصت برابری” برای تمام محصلان این کشور ساخته می‌شوند.

کودکان در حال بازی در مدرسه ای در فنلاند/ مدارس فنلاند به زمین فوتبال، بسکتبال و تجهیزات کوهنوردی مجهزند/ عکس: گاردین

درون مدارس فنلاند چه می‌گذرد؟(+عکس)

خبرنگار گاردین می‌نویسد: مدیر مدرسه فنلاندی پس از درک این موضوع که  برخی از مدارس بریتانیا با فقدان مالی دست و پنجه نرم می‌کنند و از والدین درخواست کمک‌های مالی دارند، گیج و متحیر شد و افزود: همان‌طور که می‌دانید در فنلاند همه چیز رایگان است. دانشگاه‌ها نیز شامل این قانون می‌شوند.

بشتر ببینید
برنامه امتحانات نهایی خرداد 99 کلیه پایه های دوازدهم متوسطه تجربی ،ریاضی ،انسانی ،معارف اعلام شد

کوسیمکی گفت: تنها یک مدرسه پولی در این کشور وجود دارد و آن نیز “مدرسه بین‌المللی هلسینکی” است که مخصوص فرزندان کارمندان خارجی نوکیا و صنایع دیگر ساخته شده است. از طرف دیگر پرداخت هزینه به مدارس غیرقانونی است. والدین با رضایت فرزندان خود را به مدرسه محلی‌شان می‌فرستند و واقعیت این است که ما مدرسه بد نداریم.

در کلاس، دانش آموزان شنیده شده و مورد احترام قرار می‌گیرند، ناهار رایگان است و حرفی از محرومیت وجود ندارد.

دو محصل مقطع ابتدایی در مدرسه فنلاند/ عکس: گاردین

درون مدارس فنلاند چه می‌گذرد؟(+عکس)

مدیر مدرسه هلسینکی با اشاره به یکی از سخت‎گیری‎های ۱۵ سال قبل خود گفت: ایده محرومیت یک کودک از کلاس یا مدرسه وحشتناک است.

وی افزود: در جایگاه یک مدیر شما نمی‌توانید به محرومیت کودکان از کلاس یا مدرسه فکر کنید. ما مسئول زندگی کودکان هستیم و نمی‌توانیم در این راه تسلیم شویم.

محصل دانمارکی پس از ساعات کلاس در حال خواندن کتاب/ عکس: گاردین

درون مدارس فنلاند چه می‌گذرد؟(+عکس)

طریقه و آموزش و چگونگی ثبت نام کتب درسی برای سال تحصیلی 400-1399بیشتر ببنید