اخبار

وزیر آموزش وپرورش - نشاط و سرزندگی -مدرسه جو

اصلی‌ترین مؤلفه نشاط و سرزندگی در مدارس تربیت‌بدنی است

مدرسه جو جستجوی مدارس مشهد

وزیر آموزش‌وپرورش در مجمع عمومی سالیانه فدراسیون ورزش دانش‌آموزی مطرح کرد: اصلی‌ترین مؤلفه نشاط و سرزندگی در مدارس تربیت‌بدنی است.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، سیدمحمد بطحایی در مجمع عمومی سالیانه فدراسیون ورزش دانش‌آموزی با اشاره به دستاوردهای ورزش دانش‌آموزی، اظهار کرد: باهمت همکارانم در وزارت آموزش‌وپرورش و همراهی وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون ورزش دانش‌آموزی با تلاش‌های صورت گرفته، توانسته است سیر تکامل خودش را طی کند و دستاوردهای خوبی داشته باشد.

وی افزود: وقتی صحبت از آموزش عمومی و مدرسه می‌شود، منظور محلی است که دانش آموزان در آن زندگی کردن را تمرین کنند که چگونه در زندگی فردا در موقعیت‌های مختلف اقدام کنند و امروز تعریفی که از مدرسه می‌شود، چنین مکانی است.

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به تعریف مدرسه در سند تحول بنیادین، خاطرنشان کرد: مدرسه مکانی است که در آن باید امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی در این راستا شکل بگیرد که دانش آموزان زندگی کردن را تمرین کنند و البته در حال حاضر مدارس با وضعیت مطلوب فاصله‌دارند و یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌ها در مدرسه، بحث نشاط و سرزندگی و امید به آینده است و خستگی و کسالت اصلی‌ترین دشمن نشاط در دانش آموزان است.

بطحایی تصریح کرد: برای اینکه تاب‌آوری دانش آموزان را در شرایط سخت بالا ببریم، باید سرزندگی و نشاط را که عامل مهمی در برنامه‌های آموزشی و پرورشی در نظام آموزش عمومی است، ارتقا دهیم.

وی بابیان اینکه اصلی‌ترین مؤلفه نشاط و سرزندگی در مدارس تربیت‌بدنی است، گفت: جای تأسف است که در اخبار می‌خوانیم و مشاهده می‌کنیم که نوجوانی درگیر آسیب‌های اجتماعی می‌شود و برای پیشگیری از این حوادث باید در مدارس توجه زیادی به مؤلفه‌های نشاط که ورزش است بشود و البته این‌ها در آموزه‌های تربیت اسلامی ما وجود دارد اما به‌طور مطلوب پرداخته نمی‌شود.

بشتر ببینید
حضور بهترین فیلم کوتاه اسکار 2018 در جشنواره بین المللی رشد

وزیرآموزش‌وپرورش در ادامه افزود: رنگ لباس‌های دانش آموزان در مدارس به‌گونه‌ای تعبیه شود که نشاط را به مدارس بیاورد چراکه روانشناسی رنگ‌ها بر اثربخشی یادگیری تأثیر می‌گذارد و این‌ها حلقه‌های مفقوده‌ای است که به دلیل غفلت از آن‌ها اثر بخشی در برنامه‌های آموزشی و پرورشی کم شده است.

بطحایی عنوان کرد: رویکرد آموزش‌وپرورش، توسعه و ترویج مؤلفه‌های مؤثر نشاط و شادابی ازجمله ورزش است و خوشبختانه با تلاش همکاران در سال‌های اخیر، فرصت تربیت‌بدنی در مدارس فراهم‌شده است و باوجود همراهی وزارت ورزش باز هم نیاز است تا همکاری‌ها با آموزش‌ و پرورش بیشتر باشد تا ورزش دانش‌آموزی توسعه پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از مأموریت‌ها درآموزش‌وپرورش، ورزش قهرمانی وکشف استعدادها است، اظهار کرد: آنچه برای ما در کنار ورزش قهرمانی بسیار اهمیت دارد ورزش همگانی است و از منظر تربیتی باید نگاه به فدراسیون ورزش دانش‌آموزی با دیگر فدراسیون‌ها متفاوت باشد.

بطحایی در ادامه اضافه کرد: برای ما مهم است که دانش‌آموزانی که دارای استعدادهای ورزشی برتر هستند با نام‌آوران ورزشی در اردوهایی شرکت کنند و از اخلاق و رفتار آنان الگوبرداری کنند و انشالله بتوانیم بیش از گذشته درزمینه ورزش همگانی و قهرمانی مؤثر باشیم، همچنان که رتبه ایران در المپیک جوانان از رتبه ۲۶ در سال ۲۰۱۰ به رتبه ۷ در سال ۲۰۱۴ ارتقا پیداکرده است.

وزیر آموزش‌وپرورش در پایان گفت: با توجه به سیاست دولت در چابک سازی سازمانی به آموزش‌وپرورش اجازه داده شد که معاونت تربیت‌بدنی و سلامت هم چنان به‌عنوان یک معاونت باقی بماند و ادغامی در این شاخه از آموزش ‌و پرورش شکل نگیرد.

قابل توجه مدیران محترم مدارس ثبت لینک پیش ثبت نام در مدرسه جو راه اندازی گردیددرخواست ثبت لینک
+